sobota, 18 maja 2013

Odszycie rozporka nakładanego z tyłu spódnicy.Pierwszy etap szycia spódnicy.

Wybaczcie mi moją nieobecność,ale wciąż sprawa córki nie daje mi spokoju,czekamy na ostateczny wynik(ale to tak na marginesie)
Wiem że nie zakończyłam tematu o szyciu spódnicy.Próbowałam nagrać filmik,aby Wam pokazać wszycie zsuwaka i odszycie rozporka z tyłu spódnicy.
Moja maszyna nie szyje jeżeli się wyłączy światło,a ze światłem przy maszynie nagrywając filmik nic nie widać,dlatego też zrobiłam zdjęcia,krok po kroku,podczas szycia.
Po pierwsze:ja jeżeli jestem pewna swojej formy spódnicy i jeżeli mam zsuwak na środku tyłu,
wszywam go od razu,zanim zrobię pierwszą miarę,zanim połączę boki,przód z tyłem,ponieważ środek tyłu (SZEW ŚRODKOWY),jest po linii prostej i nie trzeba nic zmieniać podczas miary.
Po drugie:tak samo odszycie rozporka,odszywam na długość 20-stu cm.Łatwiej i wygodniej jest odszyć go na płasko,bez przodu.
Od góry spódnicy (obw. pasa)odmierzam długość zsuwaka,i od miejsca zaznaczenia zszywam szew.
Tam gdzie jest szpilka,wbita poziomo zaczynam szyć,pamiętając o wzmocnieniu ściegu 
Jednocześnie tam gdzie zaczyna się rozporek,zszywam obie warstwy poziomo do końca szwa
Po zszyciu nadcinam po skosie,występujący kąt prosty a także górą zmniejszam szew od rozporka na zdjęciu widać tę różnicę szwów.Nadcinamy po to aby ładnie się nam rozłożył szew.

Tak wygląda spód rozporka       
 Wydziergany każdy szew,cięcia skośnego nie musimy dziergać,ponieważ nadcięcie po skosie nie strzępi się tak szybko.Przed szyciem dalszym rozprasowujemy szew,w ten sposób zaznaczy się nam dobrze linia rozporka i łatwiej go będzie odszyć.
Po rozprasowaniu szwa i zaznaczeniu linii nałożenia się rozporka,mocujemy go przeszywając po lekkim skosie 0.5cm wyżej niż mamy zakończenie szwa.
Tak wygląda od lewej strony szew zamocowanego rozporka
Dół rozporka spodniego wydziergany zawijamy na 1cm od lewej strony do prawej i od dołu przeszywamy poziomo.
Przeszytą część odwracamy i stębnujemy na szerokość stopki ku górze zwężając stębnówkę.Tak wygląda spód rozporka wraz z obrębkiem dolnym.Można wystębnować kantem,ale ponieważ ja moją spódnicę szyję ze sztruksu to lepiej szersza stębnówka trzyma szew.
Wierzchnią część rozporka przeszywamy podobnie lecz pamiętamy że jest szersza,dół natomiast o 1-milimetr mniej po to aby wierzch dobrze nam zakrywał spód i żeby nie było widać spodu.
Na tym zdjęciu widać wyraźnie w jaki sposób estetycznie wygląda odszycie dołu rozporka w wraz
z obrębem.
Zaczęłam od odszycia rozporka ponieważ lepiej jest go odszyć gdy mamy szew rozłożony,przekonacie się gdy będziemy wszywać zsuwak,dlaczego ?bo wszycie zsuwaka troszkę zniekształca szew.
Następny post to temat wszycia zsuwaka.

5 komentarze:

 1. Fajne odszycie,teraz już wiem na czym to polega,szyję razem z Panią,a na imię mam Agnieszka,
  nie mam bloga ani nie jestem zarejestrowana,znam Panią,Pani mnie też,serwis Nasza Klasa.Pozdrawiam,na pewno z Pani pomocą uszyję całą spódnicę.Czekam na dalsze wskazówki.Agnieszka B.

  OdpowiedzUsuń
 2. Miło mi poznać,chyba się domyślam co do Ciebie Agnieszko.Jeśli już nic się nie wydarzy to niebawem skończymy szyć spódnicę.
  W między czasie chcę też napisać o szyciu dla
  dzieci.

  OdpowiedzUsuń
 3. Długo nie byłam na tej stronie,ale wydaje mi się że Wy także.

  OdpowiedzUsuń
 4. Pani Danusiu, próbowałam dziś po raz kolejny uszyć taki rozporek. Nie wyszło. Dokładnie po linii, która jest linią środka tyłu zszyłam najpierw rozporek luźnym ściegiem, żeby łatwiej mi było rozprasować, wszystko szyłam dokładnie, a tu przy mierze okazało się, że nawet jak stoję prosto to rozporek brzydko się rozłazi. Co można na to poradzić...?

  OdpowiedzUsuń
 5. Moniko może za sztywno podciągnęłaś wierzchni szew rozporka,możesz jeszcze ten wierzchni rozporek przesunąć lekko w prawo a spód podciągnąć lekko do góry ale delikatnie.Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za odwiedziny.Kocham szycie,szyję z pasją,i Wam tego życzę.

Każdy komentarz to dla mnie jeszcze większa motywacja do pisania następnych postów.
Jeśli możecie polećcie mojego bloga swoim znajomym.
GORĄCO POZDRAWIAM.

Ciekawe artykuły

Moja lista blogów

Szukaj na tym blogu

Moda i uroda

FlyB - Moda i Uroda

Google+ Badge

szycie od A do Z