poniedziałek, 27 maja 2013

Pamiętaj,Mamo!Twoje dziecko-także musi być ładnie ubrane.

Dzisiejszy wpis chcę poświęcić na temat szycia dla dzieci,ponieważ wiele pań mnie o to prosiło,
 obiecałam im że napiszę,więc dotrzymuję słowa,ponieważ taki obszerny temat trudno by było
opisać w paru zdaniach w komentarzach.
Na początek pragnę się Wam pochwalić moim drugim wnukiem u syna.Urodził się wczoraj
w Dniu MATKI piękny prezent dla synowej,wnuczka Hania wybrała mu imię Maciuś.
Obecnie szyję teraz dla wnuczek,Maciuś musi troszkę podrosnąć ,na pewno uszyję mu kiedyś
koszulkę,spodenki z kantem,czapeczkę.
Dziecko dobrze i modnie ubrane
W modzie dziecięcej zmiany następują wolniej i mają inny charakter niż kierunki mody dla dorosłych.Modą dziecięcą kierują przede wszystkim względy funkcjonalności i kryteria estetyki
wynikające ze współczesnych warunków życia.
Ma znaczenie bowiem czy dziecko przebywa na wolnym powietrzu w ruchu,na spacerze,
w intensywnym ruchu podczas zabawy.
Dzieci w wieku przedszkolnym są wyraźnie zainteresowane swoim wyglądem i ubiorem,szczególnie
dziewczynki.Najtrudniejsze są dla nich wszelkie zapięcia i wiązania. Dziewczynki można ubierać
w krótkie sukienki-tuniki,albo bezrękawniki i długie spodnie.Chłopcy w wieku przedszkolnym
najlepiej czują się w różnych kurteczkach i bluzach typu safari,z karczkami,z zapięciem polo lub zapięcia na zsuwakach,kolorowe,z aplikacjami

Liczy się dobry pomysł!
Przed rozpoczęciem szycia dla dzieci należy dokładnie opracować formę kroju.Podstawową formę
pozostawia się bez zmian lub przeprowadza modelowanie.Po starannym zmierzeniu dziecka i dokładnym zapisaniu miar,przeprowadza się oparte na nich obliczenia,potrzebne do wykonania formy aby ubiór dziecka dawał mu swobodę ruchu i zabawy.Wówczas gdy my mamy ubieramy się 
obciśle,modele pięknie dopasowane do figury,szyjąc dla dzieci pamiętajcie iż dziecko musi mieć swobodę .
Podczas czynności pobierania miar dzieci szybko się nudzą,i męczy je stanie w jednej pozycji .
Przy pobieraniu miar, dziecko musi stać prosto,jednak swobodnie i naturalnie.Należy zaobserwować budowę i postawę mierzonego dziecka,a szczególnie na wystający brzuszek,zbyt proste lub spadziste ramiona,klatka piersiowa,skrzywienie kręgosłupa.Przy zdejmowaniu miar należy układać swobodnie 
taśmę centymetrową nie naciągając jej ,ale i niezbyt luźno,by  taśma nam nie opadała.
Muszę Wam napisać jak pobieramy miary na dzieciach bo mój post byłby nie kompletny,od prawidłowego wymierzenia dziecka bardzo zależy następny krok naszego szycia dla dzieci.
Miara 1. Wzrost
Mierzymy od szczytu głowy do podstawy nóg.Najlepiej przy framudze drzwi,u szczytu główki przyłożyć ekierkę pod kątem prostym.
Miara 2 obw.szyi.Jest to miara kontrolna,ale o dużym znaczeniu.Obwód szyi mierzymy prowadząc taśmę przy nasadzie szyi,tak aby jej nie uciskać,ale niezbyt luźno.Miara 3.Obwód klatki piersiowej.
Podczas tej miary przeprowadzamy centymetr pod pachami do przodu,zwracając przy tym uwagę
aby nie obsuwał się na plecach.Nie należy miary tej wykonywać zbyt luźno.Miara 4 to obw. pasa
Miarę tę zdejmujemy przez najbardziej wgłębione miejsce tułowia,a u grubasków przez najbardziej 
wystające części brzucha.Miara 5.OBWÓD BIODER.Przy mierzeniu taśmę centymetrową prowadzimy przez najbardziej wystające miejsce pośladków.Miara 6.Długość pleców.Mierzymy wzdłuż -od siódmego kręgu szyi do linii pasa(możecie wcześniej linię pasa zaznaczyć tasiemką)
Miara 7.Szerokość pleców.Jest to trudna miara gdy dziecko jest ubrane,ubranie tuszuje kontury ciała.
Szerokość pleców mierzymy od nasady jednego ramienia do nasady drugiego,nad górną częścią łopatek.Miara 8.Szerokość przodu.Tę odległość mierzymy 4-6cm. od nasady szyi,od jednego rozpoczynającego się wgłębienia pachy do drugiego.Miara 9.Długość rękawa.Długość rękawa mierzymy od nasady ramienia (miejsce gdzie powinien być wszyty rękaw)i przytrzymując centymetr,prowadzimy go po zewnętrznej stronie ręki przez lekko zgięty łokieć do przegubu.
Miara 10.Długość spódniczki.Taśmę prowadzimy wzdłuż prawego boku do zaplanowanej długości
spódniczki.Miara 11.Długość sukieneczki.Sukieneczkę mierzymy od pasa pośrodku tyłu.Centymetr
przykłada się do siódmego kręgu szyi i przeprowadza do linii pasa. W miejscu pasa przytrzymajcie 
taśmę palcem i mierzcie w dół odczytując wymaganą długość.Miara ostatnia 12.Długość spodni.
Długość spodni mierzymy od pasa wzdłuż linii boku do miejsca zaplanowanej długości.
Łał ale się rozpisałam,ale to nic,jeśli znajdę moje rysunki bo miałam bardzo ładne,jeszcze z czasów 
gdy pracowałam to Wam pokarzę.Właśnie teraz sobie przypomniałam o nich.Znalazłam, trochę to trwało,ale dobrze że je mam bo pokazują dokładnie krok po kroku na czym polega prawidłowe i szczegółowe pobranie miar z figury dziecka.
Wracając do tematu pobieranie miar dla dzieci na pewno zauważyłyście  jest podobne do pobierania
wymiarów   dla osób dorosłych,z małymi wyjątkami.


Zdjęcia są troszkę nie wyraźne ale mają prawie dwadzieścia lat,długo leżały na strychu.Tak przygotowywałam się do zajęć aby omawiać poszczególne tematy.
Ułatwiało mi to w dużej mierze prowadzenie lekcji z poszczególnych etapów nauki.
Modelowanie modelu według własnego pomysłu o dowolnym fasonie,nawet bardzo fantazyjnym 
n.p.z cięciami,karczkami,fałdami,wymaga oprócz znajomości kroju również umiejętności modelowania.Ale to już temat rzeka,długo bym musiała pisać  a nie chcę Was zanudzać,moją wiedzą.
Piszę i myślę na głos.Za oknem wciąż pada,zimno.Dziś zakończę na tym etapie mój post.Jeśli Wam pomogłam,napiszcie.Następny wpis napiszę,z propozycjami modeli szycia dla dzieci.Piszcie do mnie.     

      

17 komentarze:

 1. Hi Dear friend Nice Pix Share Online.My pray with you Dear Friend......Got more Success Blessings in the name of GLORY.
  Join our Platform Part our Work.
  Behandling av hudormer
  Restylane Stavanger

  STAY BLESSINGS!

  THANKS
  JOHNS

  OdpowiedzUsuń
 2. O mnie pani bardzo pomogła :)I czekam na dalszą część. W ogóle dziś już przeglądałam Pani bloga i chłonęłam wiedzę, naprawdę dla mnie to skarb bezcenny. I gratuluję wnusia :) Rzeczywiście wybrał sobie bardzo dobry dzień :)

  OdpowiedzUsuń
 3. I jeszcze mam do Pani pytania. Chciałam nauczyć się robienia wykrojów i z strychu teściowej przywiozłam sobie takie książki:Krój i szycie dla potrzeb domowych odzież damska lekka Stanisława Krysińska,Krój odzieży dziecięcej Halina Cyrankiewicz i czy to są dobre książki do nauki? A może zna Pani takie z jakich warto skorzystać?
  I jeszcze jedno pytanie: pisała Pani że początkowo szyła na starym Łuczniku czy miał on te ściegi elastyczne do dzianin? Jeśli nie to jak Pani szyła dzianinę? Ja mam właśnie taką starą maszynę, nie Łucznika, ale podejrzewam, że to taka maszyna z tych samych lat i chciałam poszyć ubrania z dzianin, ale boje się że nie dam rady. O ile zrecyklinguję niepotrzebne podkoszulki i coś nie wyjdzie to nie będzie szkoda, ale przy zakupionej tkaninie to już szkoda.
  Bedę wdzięczna za porady :)

  OdpowiedzUsuń
 4. o wow! za każde słowo w tym poście należy się Pani dziękuje!!

  OdpowiedzUsuń
 5. gratuluję Pani Danusiu pomysłu fantastyczna sprawa, zwłaszcza że ogromna rzesza ludzi jest jeszcze zainteresowana szyciem a Pani jest właściwą osobą ze względu na wiedzę, umiejętności i doświadczenie zawodowe, która potrafi przekazać taką cenna wiedzę pozdrawiam serdecznie Agnieszka

  OdpowiedzUsuń
 6. fajne i przydatne

  OdpowiedzUsuń
 7. P.Aniu jeśli chodzi o maszynę Łucznik starszego typu,to na pewno nie mają tego programu szycia ściegiem elastycznym,chociaż musiała byś spróbować na kawałku próbki tkaniny,uciąć róg,lub nawet kawałek podobnej,jeszcze ważna uwaga,do tkanin elastycznych używa się igieł o zakończeniu kulkowym może wystarczy zmienić na taką igłę,nr.90
  i będzie po kłopocie.Na Łuczniku szyłam prawie 20 lat byłam bardzo zadowolona,miała części metalowe,
  co obecnie jest rzadkością,nawet obszywałam nią chodniki lamówką.Ale miał tę wadę że dziurki musiałam znaczyć ręcznie,długość i szerokość miała tylko zygzak.
  Jeśli będziesz Aniu szyła dzianinę musisz ją trzymać przy z zszywaniu naprężoną nie puszczaj jej luźno bo maszyna zmarszczy,w efekcie wyjdą szwy skulone,pomarszczone.Co do literatury każda jest pomocna przy nauce szycia.Jeśli będziesz czytać powoli i dokładnie na pewno zawarte w niej wiadomości przydadzą się w przyszłości,lub obecnie.Napisz mi czy Ci pomogłam cokolwiek.Sprawdzę na internecie Twoją zdobytą literaturę i jeszcze raz odpiszę.Ściskam i życzę pomyślności w szyciu

  OdpowiedzUsuń
 8. Dziękuję Agnieszko za tak miłe słowa,mam nadzieję że Ty szyjesz na własne potrzeby i dla córci.Bo przecież byłaś zdolną uczennicą moją ulubioną.Pozdrawiam i dziękuję za komentarz.

  OdpowiedzUsuń
 9. Mój Boże nie znam angielskiego,ale może później córka mi przetłumaczy,a na razie JOHNS dziękuję
  i pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 10. Lepiej czytałoby się te wpisy gdyby składnia zdań była poprawna i gdyby nie było tylu błędów ortograficznych. "jestem mężatkOM" - masakra

  OdpowiedzUsuń
 11. Bardzo, bardzo dostępnie wyjaśnione :-)

  OdpowiedzUsuń
 12. Igłę już posiadam, jak szyłam córce tunikę z dzianiny to jeszcze szyłam przez bibułkę, ale o naciąganiu nie słyszałam i muszę to koniecznie wypróbować :) Literaturę studiuję wnikliwie zobaczymy jakie będą efekty:)Pani rady jak już pisałam są bezcenne i jako że przymierzam się do uszycia sobie sukienki, której projekt mam na razie w głowie to pozwolę się jeszcze zwrócić o pomoc. Pozdrawiam cieplutko :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Moje posty piszę samodzielnie,może zdarzy mi się jakiś błąd,to tylko z pośpiechu,bo nie raz piszę nie patrząc jak napisałam.Szkoda tylko że taka
  osoba pisze anonimowo,nie jestem zła,jest takie
  stare przysłowie"ten się nie myli co nic nie robi"
  Staram się pisać zrozumiale,nie wyszukuję wyrazów
  ciężko strawnych!!!

  OdpowiedzUsuń
 14. Pani Danusiu - nikomu to też nie przeszkadza, tylko jakimś tam anonimom, to nie jest blog polonistyczny tylko szyciowy, a błędy ortograficzne robimy wszyscy. Ja chciałabym jeszcze pogratulować wnuka! :D

  OdpowiedzUsuń
 15. A to dodam jeszcze ja z zawodu polonistka choć nie praktykująca i jak czytam to jakoś mnie nie rażą te ewentualne błędy i nie mam problemu z odczytaniem sensu wiec nie wiem w czym problem.

  OdpowiedzUsuń
 16. Problem w tym,iż nie którzy ludzie są złośliwi,zauważamy to w pracy po trupach do celu,
  na takich ludzi nie ma sposobu.
  Ja uważam że świetnie sobie Pani radzi,popieram moje poprzednie Panie,proszę się nie zrażać,i pisać dalej bo my czekamy na każdy Pani artykuł.
  Są zrozumiałe,komentarze wpisuje się już łatwiej.
  Widać że Pani zwraca uwagę na prośby swoich
  czytelników,szacunek!!!Podam Pani stronę znajomym,na pewno zajrzą z zainteresowaniem.

  OdpowiedzUsuń
 17. Dziękuję Wam Wszystkim że jesteście ze mną.Tobie Iwonko,Aniu.
  Dla takich osób jak Wy chce mi się pisać.
  Anonimy traktuję na równi z innymi,wiem
  że osoby nie zarejestrowane inaczej nie mogą
  dodać komentarza.
  Ślicznie dziękuję!!!!!

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za odwiedziny.Kocham szycie,szyję z pasją,i Wam tego życzę.

Każdy komentarz to dla mnie jeszcze większa motywacja do pisania następnych postów.
Jeśli możecie polećcie mojego bloga swoim znajomym.
GORĄCO POZDRAWIAM.

Ciekawe artykuły

Moja lista blogów

Szukaj na tym blogu

Moda i uroda

FlyB - Moda i Uroda

Google+ Badge

szycie od A do Z