Warsztat krawiecki (ładniej brzmi pracownia lub kącik) powinien być wyposażony w niezbędne narzędzia i przybory,t.j.taśma centymetrowa zw. centymetr,igły ręczne,naparstek,mydełko(teraz są fajne t.z.znikające),szpilki,i co najważniejsze nożyce krawieckie ostre,dobrze też mieć ze dwie pary
małych przydatnych do obcinania nici podczas szycia lub prucia.
Nici powinny być dostosowane do rodzaju tkaniny,trzeba także pamiętać,że są specjalne do szycia na
maszynie ido szycia ręcznego.Pamiętajcie także aby ta sama grubość nici była na szpuleczce w bębenku lub w chwytaczu(t.z rotacyjny),jeżeli nawiniemy cieńsze lub grubsze nici od tych co będą
w igle maszyna albo będzie zrywać lub pętelkować a tego chyba nie chcecie.
Dobrze też mieć poduszkę na szpilki i igły,taką poduszkę możecie uszyć lub wykonać same,po to aby
chronić je przed zgubieniem.Pamiętajcie,że po skończonym szyciu wszystkie igły i szpilki wbijajcie
właśnie w poduszkę. Natomiast mydełko powinno być dobrze wysuszone i cienkie na krawędzi.
Śmiało wykorzystujcie nowe techniki,przyrządy na zaoszczędzenie czasu szycia.Jedną z wielu nowości polecam płyn zabezpieczający brzegi tkaniny,ja używam go w miejscach zakończenia szwów wykańczanych owerlokiem,obecnie na rynku można kupić wiele wspaniałych rzeczy pomocnych nam krawcowym,taśma na rzepy,odcinacze nici,nożyk do rozcinania szwów,magnes na
szpilki,paski z gotowym oznaczeniem dziurek,dwustronna taśma klejąca i. t.d.
Występują dwa rodzaje szycia szycie ręczne tak zwane ściegi ręczne i szwy maszynowe nie mylcie tych nazw.Ściegi ręczne różnią się od maszynowych nazwami nie będę ich wymieniać, szkoda czasu,natomiast szwom maszynowym parę zdań poświęcę.
SZWY służą do łączenia dwóch oddzielnych elementów odzieży.Najczęściej używanym szwem jest
szew zwykły,brzegi materiału złożone prawą stroną do prawej i przeszyte maszyną na szerokość 1.5-2.0 cm.Występuje w szyciu także szew obrębiający,nakładany,wpuszczany,bieliżniany,francuski .
Ważne dla naszego szycia jest stanowisko prasowania ręcznego wybór żelazka nie będę narzucać Paniom ponieważ jedną PANIĄ stać kupić żelazko z bazą parową a inną na żelazko normalne małe parowe.Jeśli nie mamy deski do prasowania wystarczy stół nakryty kocem i prześcieradłem lnianym.
Prasowanie wykonuje się w czasie szycia poszczególnych elementów odzieży i końcowe,które ma wpływ na estetyczny wygląd uszytego wyrobu.W czasie szycia: prasujemy,odprasowujemy,rozprasowujemy,zaprasowujemy,przeparowanie i.t.d.
Jak widzicie żelazko spełnia ważną rolę w czasie szycia,bo nie poprawnie jest uszyć spódnicę czy spodnie na gotowo bez prasowania.
Miłe panie szykujcie warsztat,swój mały kącik a w tym wszystkim co jest najważniejsze?,oczywiście
maszyna może być nawet po babci aby tylko dobrze szyła lub nowa za ciężko zapracowane pieniążki,
nie są drogie prosta maszyna do codziennego szycia kosztuje od 200do 500zł.
Gdy będziecie miały warsztat gotowy napiszcie do mnie to rozpoczniemy szycie krok po kroku.
Oczywiście czekam jak zawsze na Wasze komentarze.