Gdy ich czytam mam cały czas uśmiech na twarzy.Takie komentarze jeszcze bardziej motywują mnie
do dalszego przekazywania Wam Wszystkim mojej wiedzy na temat szycia.Uwielbiam dla Was pisać.
Chcesz wyglądać kwitnąco tego lata? bądź współczesną -Sophii Loren.
Model mojego topu na pewno w tym Wam pomoże,a jeśli nie to trudno,ale i tak Wam go opiszę.
Pierwszy najważniejszy krok w wykonaniu tych szablonów jest narysowanie na papierze dwóch prostokątów.
Jeden do wykonania przodu o wymiarach dł. 102, szer.31,wszystkie kąty muszą być prostokątne.
Ponieważ wymiary nie wyjdą dokładne. Drugi prostokąt na odrysowanie szablonu tyłu
o wymiarach dł.71 ,szer.29.
Chcę zaznaczyć iż model tego topu,to nie forma lecz szablony.Szablony różnią się tym od formy
że są już gotowe do krojenia na dany rozmiar figury.Wszystkie szwy mają już dodane centymetry na
zszycie, natomiast gdy kroimy z formy musimy pamiętać o dodaniu na szwy.
Szablony które przygotowałam to już gotowe miary,wypośrodkowałam rozmiar.Panie szczuplejsze
mogą wykonać szwy boczne większe,tył dodatkowo dopasować zaszewkami tak jak w przodzie.
Natomiast Panie bardziej puszyste nie muszą dopasowywać zaszewkami,ani na szwie środkowym
tyłu.Szwy możecie uszyć na 0,7cm.i szablony będą szersze.Niestety Panie bardziej puszyste XL,
będą musiały powiększyć co nie co.
Zielonym mazakiem na podkroju tylnej pachy narysowałam zielonym mazakiem jak powiększyć
szerokość pleców i pach.Szablony moje mają szwy do zeszycia o szer.1 cm.
Aby Paniom nie mieszać w głowach,najpierw opiszę narysowanie przodu,tył póżniej.
Wymiary figury:
obw.kl.piersiowej-102
obw.pasa(talii)-90
obw.bioder-114
szer.pleców-30(w topie nie ma potrzeby robić zbyt szerokich pleców).
Szer. pleców nam się nie zmieni po uszyciu,ponieważ pdkrój pachy nam się nie zmieni,będzie
wykończony pliską skośną(lamówką) szer.szwa będzie zachowana.Jak już wcześniej pisałam
zaczniemy na początek od wykonania szablonów przodu.
1) rysujemy prostokąt
2)zaznaczcie poszczególne linie poziome tak jak ja zrobiłam
Centymetrem od dołu zaznaczajcie w pionie punkty o wys. jak macie napisane na liniach bocznych i na środku przodu. Zaznaczajcie od wyznaczenia punktów na boku przodu.Centymetr ułóżcie początek podziałki od dołu i każdy wymiar zaznaczajcie cały czas odmierzając od dołu ku górze pionowo.
Nie przesuwajcie centymetra, jego początek na dole.
Pierwsza miara to 2,5cm, druga 12cm, następna 20cm, wyżej 31cm, 35cm itd. Te same odległości od dołu zaznaczcie pod kątem prostym na linii środka przodu.
Połączcie zaznaczone punkty od środka przodu w kierunku boku, linią poziomą, równo (kąt prosty jest bardzo ważny).
Dla pewności odmierzcie jeszcze raz odległości czy na pewno są dobrze odmierzone.
Wszystkie miary podpisałam większymi liczbami czarnym mazakiem, pod mniejszymi- czerwonym. W sumie wszystkich poziomych kresek powinno być 11. Podpisałam podwójnie, abyście Panie widziały dokładnie przygotowały szablony. Ja przód przedzieliłam na pół, aby zrobić większe zdj. wyraźniejsze. Łączenie mojego przodu jest na linii poziomej, linia pokazująca koniec podkroju pachy. zaznaczyłam to łączenie czerwonym mazakiem przerywaną kreską, także nie zwracajcie uwagi na tę linię, ponieważ powtarza się na zdjęciu dwa razy. Zorientujecie się po podkroju pachy. Liczby, które są na liniach poziomych to nie punkty kolejności, lecz gotowe wymiary np: jeżeli jest liczba 2,5 to oznacza, że od początku strzałki do końca należy wymierzyć 2,5cm, jeśli jest liczba 11,5 to znaczy: należy odmierzyć 11,5cm, taką dł. ma np. ramię z przodu.
Ramię z tyłu ma 12cm, nie myślcie, że się pomyliłam, tylne ramię zawsze jest minimalnie dłuższe od przedniego, a to dlatego, iż uwzględniamy wypukłość ramion z tyłu. Zszywając ramiona przodu i tyłu szyjemy po przodzie uciągając delikatnie ramię przodu, aby tylne lekko się wdało. Dawniej na szwie ramiennym z tyłu szyło się krótką zaszewkę, teraz wystarczy lekko wdać.
Wszystkiego pomocnicze linie narysowałam zielonym mazakiem. Każdy początek i koniec strzałki na liniach poziomych oznacza miarę, którą musicie odmierzyć, np. na linii poziomej trzeciej od dołu jest miara 29cm, jest to linia biodra, natomiast na tej samej linii od boku odmierzamy 2cm i zaznaczamy prawidłową miarę bioder w tym miejscu, każde punkty podobnie. Napiszę jeszcze jeden przykład- linia pozioma pierwsza od góry przodu wynosi 22cm, od boku odmierzamy 8,5cm na tej samej linii i mamy punkt linii pionowej potrzebnej do wyznaczenia kilku miar dekoltu, początek ramienia, koniec ramienia i kilka punktów pomocniczych na oznaczenie głębokości kształtu pachy.
Na pewno z tyłem sobie Panie lepiej poradzą, jest prostszy od przodu. Tył, który Wam wymodelowałam możecie wykorzystać do innych fasonów bluzek, czy nawet sukienki.
Pomocnicza linia pionowa czerwonym mazakiem jest to podzielenie przodu na pół aby odrysować miejsce odszycia zaszewki z przodu. Możecie Panie szczuplejsze głębokość zaszewki odszyć głębiej, 1,5cm na linii pasa, natomiast tył dopasowujemy na linii środkowej, oznaczyłam zielonym mazakiem linią przerywaną.
Linia boczna przodu różni się minimalnie wymiarami od linii bocznej tyłu, ponieważ nie ma zaszewki gorsetowej, od linii dolnej podkroju pachy rysujemy nie linię prostą do pasa lecz lekko wypukłą i zszywając bok przodu i tyłu na linii, gdzie miała być zaszewka gorsetowa, lekko (podobnie jak ramiona) szew przodu lekko wdajemy, ale bardzo minimalnie aby to wdanie ładnie się nam rozprasowało.
Dla Pań chcących wiedzieć więcej pragnę napisać, iż nie jest to siatka, ani konstrukcja wykonywania szablonu lub formy. Podam jeden przykład jak skomplikowane jest wykonanie konstrukcji formy:
Rękaw do żakietu
Punkty
1-2 dł. rękawa = 58cm
1-3 szer. rękawa = 1/4 z 1/2 obw. gorsu + 1/8 z 1/2 obw. gorsu + 2 = 12 + 6 = 18 +2 =20cm
1-5 głębokość podkroju rękawa = 1/4 z 1/2 obw. gorsu +3 cm = 15cm
Tak oblicza się poszczególne wymiary potrzebne do narysowania konstrukcji formy rękawa, jeszcze to nie są wszystkie. Prawda, że pracochłonne ?
Dlatego chciałam Wam zaoszczędzić czasu i od razu wypisałam wymiary bez tych dodatkowych, pracochłonnych wyliczeń.
Tył topu kroimy po nitce prostej, natomiast przód po skosie. Na uszycie tego modelu potrzeba 1,80cm materiału. Przedstawiam Wam zdjęcia jak ułożyć gotowe szablony na materiale, a także jeśli macie dwa kawałki takiej samej tkaniny możecie górę przodu uszyć jako karczek.
Ułożenie przodu po skosie, złożenie tkaniny to środek przodu.Skrojony przód po szablonie. Pozostałą tkaninę układamy po nitce prostej i kroimy tył.
Mój top na środku tyłu jest w całości, tkanina złożona.
Wykrojony tył.
Na tym zdjęciu widać odcięta góra przodu, forma karczka, pamiętajcie o dodaniu 1cm na szwy po przecięciu szablonu. Zaznaczyłam Paniom jak to wykonać.
Bardzo ważny jest punkt spotkania dołu z górą. Trzeba go zaznaczyć, aby się nam karczek ładnie układał po wszyciu.
Uszycie krok po kroku objaśnionego modelu topu opiszę w następnym poście. Jeśli będziecie miały problem z wykonaniem szablonów pytajcie mnie w komentarzach.
O tym jak się czujemy i jak widzą nas inni, decyduje pewność siebie, dbajcie o nią, po przez przekazanie światu modne ubrania
Jak Cię widzą, tak Cię piszą.
Czasem mam problem z otworzeniem Pani bloga albo dodaniem komentarza. Może teraz się uda :)
OdpowiedzUsuńOgromną pracę Pani wykonała przygotowując te posty z instrukcjami. Na razie wszelkie wyliczenia i robienie własnego wykroju wydaje mi się zbyt skomplikowane (może pokuszę się o prostą spódnicę ołówkową). Mimo problemów z "dogadaniem się" z wykrojami z Burdy nie raz jeszcze długo będę korzystać z gotowców :)
Pozdrawiam
Tył już zrobiłam,jest łatwiejszy,formę zeskanowałam,chyba nie ma Pani żalu,tak było mi łatwiej.Proszę odpowiedzieć,mam troszkę brzuch po urodzeniu dziecka,czy muszę robić zaszewkę z przodu.Pozdrawiam.n.k.l.
OdpowiedzUsuńFajny pomysł z tym skanowaniem,czekam na Pani pozwolenie.Agnieszka.
OdpowiedzUsuńPozdrawiam fajne rady!!!
OdpowiedzUsuńPani Danusiu, dzisiaj nie wiem jakim cudem udało mi się wejść na pani bloga i otworzy zakładkę z komentarzami. Pani blog jest skarbnicą fachowej wiedzy krawieckiej, jeżeli będę miała możliwość to bardzo chętnie będę tutaj zaglądać :))))Wykrój na top jest bzrdzo ciekawy!
OdpowiedzUsuńPodoba mi się pomysł z karczkiem na przodzie.Czy ja dobrze rozumiem?Górę kroję po skosie,natomiast dół przodu mogę skroić po nitce prostej,czy tak?Czekam na odpowiedz,pozdrawiam.
OdpowiedzUsuńnk.pl
Mag Ik
OdpowiedzUsuńNie musisz robić żadnych wyliczeń,na szablonach już zrobiłam gotowe wymiary,tak jak opisałam w poście.Proszę spróbuj,możesz z kopiować.
Burda ma dobre formy,ale też nie raz trzeba coś nieco zmienić.Pozdrawiam.
ANONIMOWY
OdpowiedzUsuńZezwalam,bez obaw.Jeśli chodzi o maskowanie brzucha,zaszewek można nie robić,wówczas top
z przodu będzie luźny i będzie maskował wszystkie
niedociągnięcia.Życzę udanego wykończenia topu,
pozdrawiam.
Kasia B.
OdpowiedzUsuńKasiu cieszę się że Ci się udało.Ale syn pomógł mi
trochę przy stronie bloga w wyszukiwarce.
Dziękuję za miłe słowa,Twoje komentarze są dla mnie motywacją do pisania,ale nie da się stworzyć idealnej treści.Pozdrawiam.
P.S.
Ja Twój blog odwiedzam bardzo często.Natomiast nie zawsze zostawiam komentarz.
ANONIMOWY nk.pl.
OdpowiedzUsuńBardzo dobrze zrozumiałaś,szyjąc top z karczkiem
z przodu,wystarczy mniej tkaniny.Życzę powodzenia,
na pewno się uda,cieszę się że byłam pomocna.
Pozdrawiam.
Już się zabieram do pracy,dziękuję za pozwolenie,jak na razie radzę sobie z formą.Tylko pacha nie jest tak ładna ja Pani.Czy przód musi być tak krzywo?.
OdpowiedzUsuńPrzód nie jest krzywo,aby dekolt układał się w fale musi być tak skrojony,pachy można dobrze wymodelować po specjalnym krzywiku,taki krzywik jest nie drogi ale bardzo pomocny.Życzę powodzenia.
OdpowiedzUsuń